USK Praha

Družstva

Univerzitní sportovní klub a Vysokoškolské sportovní centrum.

Více o nás

Pohár mistrů evropských zemí

Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ) je nejvyšší evropská klubová atletická soutěž. Probíhá za podobných pravidel jako Evropský pohár zemí - za každé družstvo v každé disciplíně startuje jeden závodník, který získává body dle svého umístění. Ve elitní skupině „A“ je zastoupeno 8 nejlepších evropských družstev - "mistrů" svých zemí. Vždy dvě poslední družstva sestupují do skupiny „B“ , ze které naopak dvě nejúspěšnější družstva postupují do skupiny „A“ v dalším roce. PMEZ tradičně probíhá poslední květnový víkend.

 

Kvalita této soutěže je rok od roku vyšší. Kluby jsou většinou výrazně podporovány svými mateřskými federacemi, mnoho z nich využívá i možnosti hostování dvou zahraničních závodníků. Úroveň soutěže je tak opravdu vysoká a udržení se ve skupině „A“ je vysoce prestižní. Družstvo žen USK Praha se účastnilo PMEZ již 10x a vždy si dokázalo udržet svoji pozici v elitní skupině „A“. Nejlepším umístěním družstva bylo 3. místo, kterého dosáhlo ve španělské Valencii v roce 1996.

V současné době se čeká na inovaci této soutěže pod hlavičkou EAA a tak v letošní termínové listině tato soutěž chybí.

Muži

V současné době se družstvo mužů pokouší probojovat do druhé ligy. 

Ženy

Historie družstva žen se datuje spolu se vznikem klubu USK Praha již k roku 1953 (původně pod názvem TJ Slavia VŠ Praha, později VŠ Praha). Prvním vedoucím družstva žen byl Jindřich Vacula, jehož svěřenkyně v roce 1957 poprvé postoupily do 1.ligy družstev. Roku 1958 převzal vedení družstva Milan Bureš, který ho dovedl mezi nejlepší v Československu. Vedoucím družstva byl až do roku 1990, kdy jej nahradila Jana Šmidáková ( Jana Moberly), ale i poté se ještě několik let podílel na vedení.

 

Mezi atletky, které se nesmazatelně zapsaly do historie atletiky patřily mino jiné: Jarmila Kratochvílová (100-800m – dodnes držitelka světového rekordu v běhu na 800m a později i úspěšná trenérka), běžkyně Zuzana Moravčíková, Ivana Kleinová, Milena Matějkovičová, Jana Červenková, Petra Pokorná, Jana Kučeríková, Iva Jurková, či sedmibojařky Zuzana Lajbnerová a Marcela Koblasová, dálkařka Hana Tasová a výškařka Ivana Geržová.

 

Od 90. let družstvo jasně patří k nejlepším v České republice. V roce 2008 obhájilo svoji pozici nejlepšího ženského klubu již po osmé v řadě (celkem 14 titulů Mistra ČR). Družstvem žen USK Praha v posledních letech prošly tak skvělé závodnice jako : Šárka Kašpárková (trojskok), Ludmila Formanová (800m), Zuzana Hlavňová (výška) , Hana Benešová (200 a 400m), Lucie Komrsková (dálka), Iveta Rudová (100m př.), Štěpánka Klapáčová (100 a 200m), Andrea Šuldesová (1500 a 3000m) a mnohé další.

 

Dalším velice silným obdobím procházel tým na přelomu století, kdy  jádro družstva tvořily reprezentantky České republiky : Zuzana Hejnová (400m př., Lucie Škrobáková-Martincová (100m př.), Barbora Laláková (výška), Martina Šestáková-Darmovzalová (trojskok, dálka), Barbora Dibelková (chůze), Zuzana Schindlerová (chůze), Jitka Bartoničková (400m), Zuzana Bergrová (400m a 400m př.), Romana Maláčová (tyč),  Jiřina Ptáčníková,Jana Korešová (sedmiboj), Kristina Bažatová (100 a 200m) a další skvělé atletky. Nemalým dílem k úspěchu družstva přispívají i „tradičně hostující“ závodnice - především Barbora Špotáková (oštěp), Kateřina Baďurová (tyč),Petra Kamínková (3000 a 5000m), Alena Rucklová (400m př. a 800m).

Současné složení týmu navazuje na skvělé atletky , které ukončily sportovní činnost v posledních letech: Denisa Rosolová ( dálkařka,, posléze sprinterka, a běžkyně na 400 m př), tyčařka Jiřina Ptáčníková.  Na ně v aktuální sezóně navazuje opět nesmírně silný tým v čele se sprinterkami Klárou Seidlovou, Marcelovu Pírkovou, Lucií Domskou, překážkářkami Helenou Jiranovou, Markétou Štolovou, všestrannými závodnicemi Barborou a Kateřinou Dvořákovými. Tyto vícebojařky nově dopňuje Jana Novotná a naše v současnosti nejúspěnějšíí vícebojařka Kateřina Cachová. Tradiční silou USK Praha vždy byly tyčařky a nejinak tomu bude i v letošní sezóně, kde za USK Praha nastoupí Romana Maláčová a Amálie Švábíková. Mezi běžkyněmi  opět uvidmě Martinu Hofmanovou, Michaelu Bičianovou, či Michaelu Červínovou. Chybět nebude ani stálice delších běhů a stýplařka Lucie Sekanová i spolu s Evou Krchovou, chodkyní Anežkou Drahotovou. Oporou týmu je i výškařka Michaela Hrubá. Ve vrzích se bude tým spoléhat na koulařku Markétu Červenkovou a stále své poslední slovo neřekla ani kladivářka  Tereza Králová. Tým bude doplněn i novými nadějemi, které na své vrcholné výkony teprve čekají  a jsou připravené nést dál dobré jméno našeho klubu.

Junioři

Sportovní příprava u dorostenecké a juniorské kategorie je již úzce specializovaná dle individuálních předpokladů jednotlivce. Nejúspěšnější členové této kategorie jsou zařazováni do systému talentované mládeže – Sportovní centrum mládeže (SCM) či Vysokoškolské sportovní centrum (VSC).

Dorost

Sportovní příprava u dorostenecké a juniorské kategorie je již úzce specializovaná dle individuálních předpokladů jednotlivce. Nejúspěšnější členové této kategorie jsou zařazováni do systému talentované mládeže – Sportovní centrum mládeže (SCM) či Vysokoškolské sportovní centrum (VSC).

Starší žactvo

Mladší žactvo (10-13 let) již získává a systematicky rozvíjí pohybové schopnosti a atletické dovednosti, které se rozšiřují a prohlubují ve sportovní přípravě u kategorie staršího žactva (14-15 let). Atleti obou těchto kategorií, včetně žáků (6. – 9. sportovních tříd) při ZŠ Petřiny-jih jsou zařazeni do sportovního střediska při USK Praha.

 

Starší žactvo (14-15 let)

Tréninky – sportovní příprava probíhá 3x v týdnu v areálu Strahova. Mladí atleti k tréninku využívají stadion Přátelství, tunel stadionu Evžena Rošického a atletickou nafukovací halu. Příprava je v podzimních měsících zaměřena na všeobecný rozvoj schopností – rychlost, síla, vytrvalost a koordinace. Zimní měsíce vyplňuje nácvik, zdokonalování atletických disciplín a halové závody. Na jaře a v létě se navíc náplň rozšířuje o dlouhé hody a atletické soutěže družstev. V průběhu roku absolvují mladí atleti podzimní kondiční soustředění, zimní lyžařský kurs, jarní atletické soustředění a letní kondičně atletický výcvikový tábor.

 

Tréninky a trenéři:

pondělí, středa, pátek 15-16:30

Mgr. Miloslav Cymbál 607678847

Mgr. Lukáš Drbohlav 602133591

Jan Ruda 602245359

 

Mladší žactvo

Mladší žactvo (10-13 let) již získává a systematicky rozvíjí pohybové schopnosti a atletické dovednosti, které se rozšiřují a prohlubují ve sportovní přípravě u kategorie staršího žactva (14-15 let). Atleti obou těchto kategorií, včetně žáků (6. – 9. sportovních tříd) při ZŠ Petřiny-jih jsou zařazeni do sportovního střediska při USK Praha.

 

Mladší žactvo (12-13 let)

Sportovní příprava probíhá 2x týdně v areálu ZŠ Petřiny-jih, kde jsou pro děti ideální podmínky – velká a malá tělocvična, atletický areál s 200m dlouhou tartanovou dráhou a v blízkosti je obora Hvězda. Příprava je zaměřena na všeobecný rozvoj dětí – gymnastika, hry, soutěže. V jarním období směřuje tréninkové zatížení k atletickým závodům. Základy techniky jednotlivých atletických disciplín jsou hlavní náplní v období března až června a září.

 

Tréninky a trenéři:

úterý a čtvrtek: 16-17:30

Mgr. Miloslav Cymbál 607678847

Mgr. Lukáš Drbohlav 602133591

Přípravka

Atletická přípravka (6-11 let)

Sportovní příprava atletické přípravky je vedena formou soutěží a her, které rozvíjejí všechny schopnosti – rychlost, vytrvalost, sílu a koordinaci. Tréninky probíhají na ZŠ Petřiny-jih, kde jsou pro tento druh sportovní přípravy ideální podmínky. Se ZŠ Petřiny-jih dlouhodobě úzce spolupracujeme, neboť jsou při škole zřízeny od 6. ročníku třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy se zaměřením na atletiku.

 

Tréninky a trenéři (4-5. třída):

úterý 15:00 -16:00  a čtvrtek 15:15-16:15

Mgr. Lukáš Slavík 723210354

Jiří Doležal 775910827

 

Tréninky a trenéři (3.třída):

pondělí 14:00 -15:00  a pátek 14:30-15:30

Mgr. Lukáš Slavík 723210354

Jiří Doležal 775910827

 

Tréninky a trenéři (2.třída):

čtvrtek: 14:30 - 16:00

Zuzana Havlová 732508368

Mgr. Lukáš Slavík 723210354

Nikola Suchelová, Kateřina Chrpová

 

Tréninky a trenéři (1.třída):

pátek: 14:15 – 15:45

Havlová Zuzana 732508368

Kundrátová Iveta, Smíšková Lucie

 Top